Leczenie bez bólu

Wizyta u dentysty bez bólu? Tak zupełnie? Nawet bez zastrzyku? Tak, to możliwe. Leczenie bez bólu na każdej wizycie to w tej chwili stomatologiczny standard. W celu poprawienia komfortu leczenia zębów większość gabinetów proponuje szereg różnych znieczuleń. Jakie znieczulenie będzie najlepsze? Kto decyduje o rodzaju znieczulenia? Jakie są plusy i minusy każdego z nich? Jeśli temat leczenia stomatologicznego bez bólu wzbudza Twoje zainteresowanie, to zapraszamy dalej. 

Rodzaje znieczulenia u dentysty 

Znieczulenie u dentysty teoretycznie zna każdy. Nie zawsze chętnie podawane. Niekoniecznie przyjemne samo w sobie. Wbicie igły w dziąsło było mało przyjemne. Potem uczucie rozpierania. Kilka dobrych minut aż znieczulenie zacznie działać. Po zabiegu jeszcze dobrych parę godzin z odrętwiałą twarzą. Tak wygląda często znieczulenie u stomatologa. Na szczęście dziś z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Zresztą zmienia się też samo podejście lekarzy stomatologów. Dziś znieczulenie to po prostu norma. Leczenie zębów nie powinno boleć, gdyż rzutuje to na kolejne wizyty. Tak więc w naszym gabinecie stawiamy na zdrowe zęby i ich leczenie bez bólu. 

Jakie rodzaje znieczulenia stosujemy

  • Znieczulenie powierzchniowe.

  • Znieczulenie miejscowe.

  • Znieczulenie komputerowe.

  • Znieczulenie ogólne.

  • Znieczulenie gazem rozweselającym. 

Ze specyfiką znieczulenia ogólnego można zapoznać się tutaj. Znieczulenie gazem rozweselającym stosuje się głównie u dzieci. Jednak jak najbardziej można też tę metodę zastosować u osób dorosłych. Tutaj znajdziecie więcej informacji o gazie rozweselającym

Leczenie bez bólu u dentysty-jak działa znieczulenie

Znieczulenie. Niby każdy wie, co to jest. Jak jednak działa znieczulenie? Jakie środki powodują, że leczenie bez bólu u dentysty jest możliwe? 

Jak wiadomo, o wszystkim w naszym organizmie decyduje nasz mózg. O odczuwaniu bólu także. Znieczulenie bazuje na czasowym odcięciu informacji ząb-mózg. To dzięki temu nasz centralny układ nie wie, że coś się tam dzieje. Podczas aplikacji środków znieczulających lekarz aplikuje preparat, który zatrzymuje przepływ bodźców. Wstrzyknięty lek łączy się z kanałami komórek, blokując impulsy nerwowe. Dzięki temu właśnie nic nie boli. Podczas znieczulenia znoszone są odczucia bólowe. Pozostaje odczuwanie dotyku czy ucisku. 

Znieczulenie powierzchniowe

Znieczulenie powierzchniowe u stosowane jest głównie u dzieci. Świetnie sprawdza się jako wstępne znieczulenie przed podaniem właściwego leku. Taki rodzaj znieczulenia stosuje się też podczas zabiegów niewymagających dużej ingerencji. Higienizacja i inne niebolesne z zasady zabiegi mogą spokojnie odbywać się w znieczuleniu powierzchniowym.

 

Środkiem znieczulającym jest tutaj lignokaina. To łagodny lek działający miejscowo. Jej delikatne przeciwbólowe działanie jest krótkotrwałe. Znieczulenie powierzchniowe u dentysty podawane jest najczęściej w formie żelu lub sprayu. 

Znieczulenie miejscowe u dentysty

Znieczulenie miejscowe jest najczęściej stosowanym znieczuleniem u dentysty. Wyróżniamy ich kilka rodzajów w zależności od miejsca i sposobu podania. 

O tym, jakie znieczulenie zostanie podane, decyduje lekarz.

Znieczulenie miejscowe dobierane jest do zabiegu, jaki ma zostać przeprowadzony. Wiele tu zależy od planowanego czasu zabiegu i jego rozległości. Oczywiście bierze się też pod uwagę indywidualny próg bólu pacjenta. 

Jakie znieczulenia miejscowe u dentysty wyróżniamy? Poniżej wyjaśniamy każde z nich. 

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe jest najczęściej stosowane podczas leczenia przednich zębów górnych i dolnych. W tym rodzaju znieczulenia lek podawany jest płytko w bezpośredniej okolicy leczonego zęba. W ten sposób komórki nerwowe czasowo pozbawiamy czucia. Znieczulenie nasiękowe przez kilka godzin może powodować drętwienie dziąsła, języka i policzka. Jest to zupełnie normalna reakcja, która z czasem ustępuje. Co ważne? Znieczulenie nasiękowe jest nieskuteczne podczas leczenia zębów trzonowych i przedtrzonowych. 

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe aplikowane jest bezpośrednio w większy nerw zębodołowy. Jego działanie jest silniejsze i dłuższe. Ten rodzaj znieczulenia ma za zadanie znieczulić całkowicie nerwy miazgi. Charakterystyczne drętwienie utrzymuje się także dłużej niż ma to miejsce w przypadku znieczulenia nasiękowego. 

Znieczulenie śródwięzadłowe

Znieczulenie śródwięzadłowe jest odmianą znieczulenia nasiękowego. Preparat znieczulający wstrzykuje się tu w szparę ozębną. Dzięki temu małą ilością leku jesteśmy w stanie znieczulić okolice zęba. Ten sposób znieczulenia najczęściej stosuje się w protetyce i usuwaniu zębów. 

Znieczulenie komputerowe 

Znieczulenie komputerowe to innowacyjna technologia. Daje większą skuteczność i znacznie poprawia komfort pacjenta. Znieczulenie komputerowe jest alternatywą dla igły i strzykawki. Tego tutaj nie mamy prawie zupełnie. Prawie, bo oczywiście lek jest aplikowany igłą. Jednak ma ona zupełnie inny wygląd i jest cieniutka niczym igła do insuliny. Znieczulenie komputerowe jest bezbolesne i nie powoduje drętwienia twarzy. 

Znieczulenie komputerowe wykorzystujemy w:

  • Leczeniu zachowawczym.

  • Leczeniu przewodowym.

  • Zabiegach chirurgicznych.

  • Leczeniu protetycznym.

  • Leczeniu dzieci.

  • Leczeniu periodontycznym.

  • Higienizacji.

  • Zabiegach poprawy estetyki zębów.

Leczenie bez bólu dzięki nowym technologiom

Dzięki nowym technologiom możliwe jest leczenie bez żadnego bólu. Znieczulenie komputerowe jest świetnym tego przykładem. Metoda podawania znieczulenia elektronicznie jest najlepszą formą. Zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Precyzja podawania znieczulenia. Prędkość podawania leków zgodna z prędkością fizjologiczną. To właśnie powoduje, że znieczulenie komputerowe ma ogromną przewagę nad innymi. Nie potrzeba tu zastrzyków, a komfort jest o wiele większy. 

Jak działa znieczulenie komputerowe 

Znieczulenie komputerowe. Jak sama nazwa wskazuje, nad całością czuwa tutaj urządzenie elektroniczne. To w nim lekarz ustala lek, jego ilość i czas podawania. Znieczulenie komputerowe to malutka igiełka w kształcie długopisu. Dozuje ona stale leki. Podaje je z prędkością dostosowaną do tkanek. Dzięki temu unikamy uczucia rozpierania czy późniejszego odrętwienia. 

  • Bezbolesne znieczulenie.

  • Zmniejszenie stresu u pacjentów.

  • Brak uczucia rozpierania tkanek.

  • Brak opuchlizny po znieczuleniu.

  • Większe bezpieczeństwo dla pacjentów.

  • Urządzenie rozpoznaje sprężystość tkanek. Dostosowuje się do prędkości podawania.

  • Precyzja aplikacji środka znieczulającego.

  • Urządzenie aplikuje środek znieczulający z mniejszym ciśnieniem.

  • Ograniczenie do minimum bólu.

  • Brak niekomfortowego uczucia po leczeniu.

  • Szybszy metabolizm środka znieczulającego po wizycie.

  • Równomierne wchłanianie się środka znieczulającego.

Takie mamy plusy znieczulenia komputerowego. Czy trzeba ich więcej? To zdecydowanie dobry sposób na leczenie bez bólu u dentysty. 

Bezbolesne leczenie zębów

Bezbolesne leczenie zębów jest jak najbardziej możliwe.

Po pierwsze dzięki regularnym wizytom u stomatologa. Profilaktyka stomatologiczna pozwala na wykrycie najmniejszych zmian i wyleczenie ich w jak najmniej inwazyjny sposób. 

Po drugie, bezbolesne leczenie zębów możliwe jest dzięki nowoczesnej technologii stomatologicznej. Nowoczesna stomatologia oferuje Pacjentowi szereg rodzajów skutecznych znieczuleń. Dzięki temu zapewniamy naszym Pacjentom komfort w trakcie całego zabiegu.

Lęk przed wizytą u dentysty spowodowany obawą przed bólem można już więc odłożyć na półkę. 

Leczenie bez bólu u dentysty Gliwice

Jeśli chcesz bez bólu leczyć i dbać o zęby, to wiedz, że jest to możliwe. A leczenie bez bólu u dentysty w Gliwicach? Zapraszamy do gabinetu Family Smile? Indywidualnie pochodzimy do każdego z naszych Pacjentów, a leczenie bez bólu jest u nas priorytetem.