Leczenie próchnicy u dzieci

Leczenie próchnicy u dzieci jest konieczne. Na każdym etapie. Nieistotne czy to maluch, czy dziecko starsze. U każdego z nich zmiany próchnicowe powodują nie tylko dyskomfort czy ból. Próchnica jest chorobą, która nie zna ograniczenia wiekowego. Zresztą, u większości z nas zaczyna się właśnie we wczesnym dzieciństwie. 

Dlatego też warto z dzieckiem od najwcześniejszych miesięcy chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa. W ten sposób możemy reagować i leczyć najwcześniejsze oznaki próchnicy. 

  • Skąd się bierze próchnica u dzieci?

  • Jak jej zapobiegać?

  • Jak leczyć próchnicę u dzieci? 

O tym wszystkim opowiemy poniżej.  

Próchnica leczenie dzieci

Sposób leczenia próchnicy u dzieci dobierany jest indywidualnie. Wiele zależy od stopnia uszkodzenia tkanek. Istotny też jest wiek dziecka oraz jego ewentualna współpraca ze stomatologiem.

Jasne jest przede wszystkim to, że leczyć trzeba nawet te małe zmiany w mlecznych zębach. Błędem jest tu myślenie, że przecież mleczne ząbki wypadną, a wraz z nimi zmiany próchnicowe. Niestety próchnica jest zdecydowanie bardziej podstępna. 

W zależności od zaawansowania choroby, próchnicę u dzieci leczymy następującymi metodami. 

  • Fluoryzacja i impregnacja zębów.

  • Usuwanie martwych tkanek i wypełnienie plombą. 

  • Usuwanie całego zęba mlecznego. 

Próchnica u dzieci 

Czym jest próchnica zębów?

Według definicji WHO próchnica jest to proces patologiczny i miejscowy. Pochodzenie ma jednak zewnątrzustrojowe. Próchnica to choroba infekcyjna i transmisyjna. Prowadzi do odwapnienia szkliwa, rozpadu twardych tkanek zęba i w konsekwencji tworzenia ubytku. Tyle w kwestii definicji.

Najważniejsze dla nas to, że próchnicę się nabywa i że to choroba. Jak choroba, to znaczy, że można próchnicę leczyć. Jej nabyciu z kolei można zapobiegać. 

Próchnica u dzieci niczym się tutaj właściwie nie różni. Tak samo atakuje zęby i ich tkanki. Właściwie nawet szybciej. Powierzchnia zębów mlecznych jest bardziej nieregularna niż zębów stałych. Ich szkliwo jest aż dwa razy cieńsze. Dlatego mleczaki są w większym stopniu narażone na próchnicę i inne choroby. Jeśli Twoja pociecha ma problem z próchnicą, ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej wzrasta. To z kolei może mieć wpływ na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Mikroorganizmy dostają się do krwi i powodują osłabienie organizmu.

Próchnica zębów mlecznych 

Kiedy mówimy o próchnicy zębów mlecznych? Tak naprawdę już obecność nawet jednego zęba mlecznego dotkniętego zmianą próchnicową świadczy o procesie próchnicy. Musimy pamiętać, że próchnica to proces i to dość wysoce zakaźny. Dlatego też każdy nawet drobny ślad próchnicy u dziecka powinno się leczyć. Próchnica zębów mlecznych ma znacznie bardziej dynamiczny przebieg niż w zębach stałych. Z reguły zmiany są poważniejsze, niż może się to wydawać.  

Przyczyny wystąpienia próchnicy zębów mlecznych 

Do zmian próchniczych w zębach mlecznych prowadzi współdziałanie poniższych czynników przez odpowiednio długi okres.

  • Bakterie kwasotwórcze w postaci płytki nazębnej

  • Dostarczane z pożywieniem węglowodany. Ulegają one fermentacji i stanowią pożywkę dla bakterii. 

  • Czynniki związane z dzieckiem. Ilość wydzielanej śliny, brak dostarczania do jamy ustnej związków fluoru. 

Pozostałe przyczyny próchnicy zębów mlecznych. 

  • Nawyki umożliwiające przenoszenie śliny matki do jamy ustnej dziecka.

  • Częste spożywanie przez dziecko cukrów.

  • Wysoki poziom bakterii Streptococcus mutans w jamie ustnej matki.

  • Niedostateczna higiena jamy ustnej. 

  • Częste spożywanie przekąsek węglowodanowych.

  • Specyficzna anatomia bruzd zębowych.

Jak wygląda próchnica u dzieci 

Pierwsze objawy próchnicy u dzieci to zwykle brązowe lub białe plamki na zębach. Rozwijają się one na skutek osłabienia szkliwa.

Próchnica na wczesnych etapach może rozwijać się bezobjawowo. Rozpozna ją tylko dentysta. Właśnie dlatego należy regularnie udawać się z dzieckiem na wizyty kontrolne u stomatologa.

Jak leczyć próchnicę u dzieci 

Jak leczyć próchnicę u dzieci? Przede wszystkim, regularnie odwiedzając gabinet stomatologa. Zanim pojawi się ubytek, próchnicę można powstrzymać. Można nawet odwrócić jej przebieg. W tym celu dentysta może zalecić wzmocnienie szkliwa. Za pomocą produktów takich jak fluor stosowany miejscowo można szybko zareagować na pojawiającą się próchnicę. 

Nieleczona próchnica wiąże się z koniecznością wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów. Wiążę się często także z nadwrażliwością i bólem.

W zależności od etapu choroby dostępnych jest wiele różnych opcji leczenia. Leczenie próchnicy u dzieci trzeba rozpocząć na wczesnych etapach. Jeśli się tego nie zrobi, osłabione szkliwo zacznie pękać. Powoduje to powstawanie ubytków. Cofnięcie uszkodzenia może być wtedy niemożliwe. 

Czy warto leczyć zęby mleczne 

Zastanawiasz się, czy warto leczyć zęby mleczne u dziecka? Wśród wielu rodziców wciąż popularna jest opinia, że mleczaki niedługo i tak wypadną. Dlatego słyszy się, że nie trzeba o nie przesadnie dbać i leczyć.  

Tak! Należy leczyć zęby mleczne. Dlaczego?

  • Stan uzębienia ma istotny wpływ na zdrowie dziecka. Zaniedbanie ich leczenia może powodować poważne problemy – także w przyszłości.

  • Leczenie mleczaków ułatwi stałym zębom właściwe ich ustawienie w jamie ustnej. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane. Właśnie dlatego bardziej podatne na próchnicę. Jednak ich rola w prawidłowym rozwoju zgryzu dziecka jest nieoceniona.

  • Mleczaki nie powinny wypaść zbyt szybko, a do tego może prowadzić próchnica. Szczęka i żuchwa nie rozwiną się wtedy tak, jak powinny. Zęby stałe z kolei nie wyrosną w równym szeregu i zaczną na siebie nachodzić. Takie ułożenie uzębienia będzie wymagało późniejszej interwencji ortodonty.

  • Próchnica zębów mlecznych może także utrudniać maluchowi prawidłowe żucie pokarmów. Tym samym powodować może bóle brzucha, biegunkę czy niestrawność. U dziecka mogą występować nawracające infekcje lub dolegliwości żołądkowe. W takich przypadkach warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa dziecięcego.

Leczenie próchnicy u dzieci Gliwice

Próchnica u małych dzieci to zjawisko dość częste. W naszym gabinecie do stomatologii dziecięcej przykładamy szczególną wagę. Leczymy próchnicę u dzieci w sposób bezbolesny. Zapraszamy rodziców i dzieci na fotel naszego stomatologa. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiegać rozprzestrzenieniu się próchnicy w zębach dzieci. 

Chcesz wyleczyć próchnicę u swojego dziecka? Szukasz sposobów leczenia próchnicy u dzieci w Gliwicach? Zapraszamy do Family Smile.