Leczenie zębów w narkozie Gliwice

Leczenie zębów w narkozie to jedno z wielu rozwiązań, jakie przygotowaliśmy dla naszych Pacjentów.  Takie znieczulenie proponujemy tym, którzy zmagają się z nasilonymi objawami lęku przed dentystą. Leczenie zębów w narkozie sprawdzi się też w przypadku konieczności wyleczenia wielu ubytków za jednym razem.

 

Leczenie zębów w narkozie to jedno z wielu rozwiązań, jakie przygotowaliśmy dla naszych Pacjentów.  Takie znieczulenie proponujemy tym, którzy zmagają się z nasilonymi objawami lęku przed dentystą. Leczenie zębów w narkozie sprawdzi się też w przypadku konieczności wyleczenia wielu ubytków za jednym razem.

  • Czym jest narkoza stomatologiczna?

  • Czy różni się od narkozy stosowanej w innych zabiegach i operacjach?

  • Czy każdy może poddać się znieczuleniu ogólnemu u stomatologa?

  • Czy narkoza stomatologiczna jest bezpieczna? 

Na te i wszystkie inne pytania śpieszymy z odpowiedzią. 

Interesuje Cię leczenie zębów w narkozie w Gliwicach? Zapraszamy na konsultacje do Family Smile. 

Leczenie zębów w narkozie

Leczenie zębów w narkozie staje się coraz bardziej popularne wśród Pacjentów gabinetów stomatologicznych. Wybierają je najczęściej osoby bardzo wrażliwe na ból lub cierpiące na dentofobię. Jest też oczywiście szereg innych wskazań do leczenia zębów w narkozie.

Narkoza to jedno z bardziej złożonych znieczuleń. Dlatego też chcielibyśmy wytłumaczyć tu wszystko, co może nurtować naszych Pacjentów. 

W naszym gabinecie stawiamy na bezpieczeństwo i komfort w leczeniu każdego Pacjenta. Leczenie zębów w narkozie z pewnością właśnie takie jest. 

Narkoza u dentysty

Narkoza u dentysty to jeden z wielu sposobów na radzenie sobie z bólem podczas zabiegu. Czy się różni od innych znieczuleń? Przede wszystkim tym, iż Pacjent podczas zabiegu jest pozbawiony świadomości. Dzięki temu nie czuje ani bólu, ani też strachu. Narkoza u dentysty to często jedno z ostatecznych rozwiązań dla wielu Pacjentów. Daje szansę na leczenie nawet tym, którzy nie są w stanie pokonać swojego lęku. Jest też często wykorzystywana podczas leczenia dzieci czy też osób niepełnosprawnych. Narkoza pozwala też na przeprowadzenie długich zabiegów w obrębie jamy ustnej. 

Narkoza u dentysty wiąże się oczywiście z dłuższym przygotowaniem do zabiegu. Wymaga też odpowiednich konsultacji. Pomimo to, narkoza jest coraz bardziej powszechnym i dostępnym sposobem na znieczulenie u dentysty. 

Znieczulenie ogólne u dentysty

Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne. Tak, prawie takie samo, jak do każdej innej operacji czy zabiegu. Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że znieczulenie ogólne jest zupełnie odwracalne i kontrolowane. Znosi ono odczucia bólowe, odruchy obronne i na krótko pozbawia świadomości.

Różnica pomiędzy standardowym znieczuleniem ogólnym a tym stomatologicznym jest subtelna. Znieczulenie ogólne u dentysty nie jest tak głębokie, jak to na sali operacyjnej. Z reguły nie ma potrzeby intubacji Pacjenta. Jednak w obu przypadkach nad całym procesem czuwa doświadczony lekarz anestezjolog. To on wraz z całym zespołem i niezbędnym sprzętem dba o bezpieczeństwo podczas zabiegu. 

Znieczulenie ogólne wprowadza w stan głębokiego snu, dzięki czemu Pacjent w spokoju przesypia swój zabieg. To znacznie podnosi komfort leczenia zębów. 

Jak wygląda narkoza u dentysty

Jak wygląda narkoza u dentysty. Czy i w czym różni się od znieczulenia ogólnego stosowanego na salach operacyjnych. Narkoza u dentysty to tzw. analgosedacja. Jak już pisaliśmy, ten rodzaj narkozy jest trochę płytszy. Nie podaje się tutaj też leków znoszących napięcie mięśni szkieletowych. Dlatego też w większości przypadków nie ma konieczności intubacji. Oczywiście lekarz anestezjolog jest zawsze przygotowany na różne ewentualności i komplikacje. W stan znieczulenia ogólnego wprowadza Pacjenta kombinacja leków podanych dożylnie. Są to leki uspokajające, nasenne, przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające. Ich natężenie dozuje lekarz anestezjolog. 

Dla kogo leczenie zębów w narkozie

Leczenie zębów w narkozie właściwie jest dla każdego, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Nie jest to żadna fanaberia, jak czasem można pomyśleć. Dla kogoś, kto bardzo się boi, czy ma spore ubytki, leczenie zębów w narkozie będzie wybawieniem. Dla kogo więc sprawdzi się leczenie zębów w narkozie? Jakie są wskazania do takiego właśnie znieczulenia? 

  • Dentofobia.

  • Niepełnosprawność.

  • Choroby uniemożliwiające długotrwałe siedzenie na fotelu stomatologicznym.

  • Brak współpracy ze stomatologiem w przebiegu np. chorób psychicznych. 

  • Duże, wielogodzinne zabiegi stomatologiczne.

  • Leczenie wielu ubytków za jednym razem. 

  • Silny odruch wymiotny.

Wskazania do leczenie zębów w narkozie są bardzo indywidualne. Dlatego też zawsze poprzedzone są konsultacją. 

 

Jak przebiega leczenie zębów w narkozie w gabinecie stomatologa

Leczenie zębów w narkozie przebiega kilkuetapowo. Wszystko oczywiście zrobisz w jednym miejscu, jednak te kroki są wymagane, by maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo. 

Kwalifikacja do leczenia zębów w narkozie.

Przed leczeniem zębów w narkozie konieczna jest kwalifikacja Pacjenta do takiego właśnie rodzaju znieczulenia. Kwalifikacja do leczenia w znieczuleniu ogólnym przeprowadzana jest przez lekarza anestezjologa. Zbiera on wywiad i konieczne informacje o stanie zdrowia Pacjenta. Tłumaczy też całą procedurę i przebieg zabiegu.

Na konsultację warto zabrać ze sobą listę zażywanych leków. Trzeba też wspomnieć o wszelkich ewentualnych uczuleniach. 

Zabieg stomatologiczny w znieczuleniu ogólnym.

Przed zabiegiem Pacjentowi zakłada się dostęp dożylny. Umożliwi on lekarzowi szybką podaż odpowiednich leków. W razie potrzeby możliwa jest też premedykacja.

W czasie trwania zabiegu Pacjent pozostaje cały czas pod obserwacją anestezjologa.

Monitorowane są wszystkie parametry życiowe i dozowane odpowiednio leki.

Lekarz pilnuje też drożności dróg oddechowych. W każdej chwili przygotowany jest na podjęcie działań niezbędnych do utrzymania funkcji życiowych. 

Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym. 

Po skończonym zabiegu Pacjent pozostaje jeszcze pod opieką personelu medycznego.

Po odzyskaniu pełnej świadomości może opuścić gabinet. W towarzystwie bliskiej osoby może udać się do domu. 

Przez kolejne 12 godzin po zabiegu, Pacjent powinien mieć zapewnioną opiekę bliskich.

Jak się przygotować do leczenia zębów w narkozie

Przygotowania do leczenia zębów w narkozie, zaczynają się w momencie kwalifikacji. Lekarz przygotowuje Pacjenta na przebieg zabiegu, wyjaśniając wszystkie wątpliwości.

Znieczulenie ogólne, jak każdy zabieg może nieść za sobą komplikacje. By tego uniknąć, trzeba bezwzględnie stosować się do wskazań personelu medycznego. 

Jak się przygotować do leczenia zębów w narkozie?

  • 6 godzin przed zabiegiem nie jeść.

  • 4 godziny przed zabiegiem nie spożywać płynów. 

  • 24 godziny przed zabiegiem nie spożywać żadnych alkoholi.

  • Na zabieg przyjść bez makijażu, pomalowanych paznokci i biżuterii. 

Takie zalecenia są bezwzględne. Nie dostosowanie się do nich może skutkować dużymi komplikacjami podczas zabiegu. 

Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie

Wiadomo już, że leczenie zębów w narkozie jest wskazane w niektórych przypadkach. Można je też wykonać na żądanie Pacjenta. Jednak z uwagi na jego specyfikę istnieją też przeciwwskazania medyczne do wykonania takiego znieczulenia. Jakie są przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie? 

  • Infekcje górnych dróg oddechowych w ostrej fazie.

  • Nieustabilizowane choroby przewlekłe.

  • Ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

  • Udokumentowane silne reakcje alergiczne na stosowane leki.

  • Silne alergie na narzędzia medyczne używane podczas zabiegu.

  • Część chorób metabolicznych.

  • Choroby zagrażające niewydolnością układu oddechowo-krążeniowego.

Z leczenia zębów w narkozie wykluczyć też może nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.